„Wielki test o...” TVP1 na EUROVISION Creative Forum 2015 w Berlinie
„Wielki Test” to połączenie edukacji z rozrywką (fot. Jan Bogacz/TVP)

Oryginalny format Telewizji Polskiej – „Wielki test o…” zostanie zaprezentowany w gronie 21 najciekawszych formatów programowych nadawców publicznych podczas dorocznego EUROVISION Creative Forum, które odbędzie się w dniach 14-15 września 2015 r. w Berlinie.

Propozycja zgłoszona przez Telewizję Polską została wybrana do prezentacji na wrześniowym Forum spośród 51 produkcji nadesłanych przez 25 nadawców telewizji publicznych w Europie. To pierwsza od 2009 r. propozycja z Polski, która będzie prezentowana na tym prestiżowym Forum.

- Bardzo się cieszymy, że nasz Wielki Test zainteresował jurorów EBU i będziemy mogli go zaprezentować twórcom z całej Europy podczas tego eurowizyjnego festiwalu nowych idei, jakim jest Creative Forum – komentuje wicedyrektor TVP1 Andrzej Godlewski.

„Wielki Test o…” to edukacyjne widowisko telewizyjne emitowane na żywo w TVP1, którego celem jest przybliżenie przeciętnemu widzowi różnorodnych treści, często trudnych tematów, jak np. podatki. Głównym elementem programu jest test wiedzy składający się z 5 rund. Rozwiązują go zaproszeni do studia goście oraz widzowie. W studio testy rozwiązują gwiazdy, artyści, dziennikarze, sportowcy, politycy, naukowcy. Widzowie i internauci uczestniczą w teście on – line lub ściągając aplikację na smartfony. Testy dostępne też być mogą na specjalnych formularzach dołączonych do gazety, która jest partnerem medialnym, jak również możliwe jest przeprowadzenie testu w studiu wyjazdowym, w innym mieście, gdzie na pytania odpowiadają wszyscy chętni znawcy tematu. Równolegle z TVP1 Wielkie Testy emitowane są także na antenie TVP Polonia. Wielkie testy przyciągają przed odbiorniki telewizyjne ponad milionową widownię, a także notują ponad 300 tys. uczestników on-line. .

Cechą charakterystyczną „Wielkiego Testu o…” jest połączenie edukacji z rozrywką. Między rundami pytań występują artyści, prezentowane są interesujące materiały filmowe i scenki przybliżające omawiane treści, a prowadzący rozmawiają z ciekawymi gośćmi. Dotychczasowe tematy Wielkich testów TVP to: historia, Jan Paweł II, ekonomia, nauki ścisłe, piłka nożna, sport, Europa i fundusze europejskie, historia Telewizji Polskiej, polski film fabularny, zdrowie, żywność, podatki, przepisy drogowe i bezpieczeństwo na drodze, matura. .

Format ten jest możliwy dzięki skuteczne mu pozyskiwaniu finansowania przez Zespół ds. Współpracy z Administracja Publiczną Biura Reklamy TVP S.A. .

Do tej pory TVP1 zrealizowała 27 Wielkich Testów. Kolejny, 28., odbędzie się już w poniedziałek 22.06 o godz. 20:25. „Wielki Test z Historii. Od niepodległości do niepodległości” zostanie zrealizowany we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej.